18 C
Warszawa
niedziela, 25 września, 2022

Na skrzydłach Solidarności i Wolności

Must read

W urzędzie wojewódzkim we Wrocławiu miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej śp. Marszałka Kornela Morawieckiego oraz nadanie Jego imienia Sali sejmikowej.

      W drugą rocznicę śmierci Kornela Morawieckiego premier Mateusz Morawiecki dokonał uroczystego aktu odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Zorganizowana uroczystość miała na celu uczczenie pamięci zmarłego przed dwoma laty twórcy „Solidarności Walczącej” poprzez nadanie jego imienia także Sali sejmikowej, w której cyklicznie spotykają się dolnośląscy samorządowcy.

Podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki powiedział:

– Jestem pewien, że gdyby ojciec żył, to przede wszystkim zależałoby mu na tym, żeby uczcić pamięć, trud i wysiłek wszystkich tych, którzy walczyli o wolną i suwerenną Ojczyznę.

      Wspomniał też o ważnych słowach Kornela Morawieckiego:

 – Ojciec zapytany kiedyś przez młodego opozycjonistę, co ma robić, mówił, rób wszystko, żeby upadła komuna. Ludzie Solidarności Walczącej oddawali w tej walce swoje życie i zdrowie.  I mój ojciec na pewno chciałby tym wszystkim ludziom oddać cześć, bo im należy się pamięć i sprawiedliwość. Zaapelowałby, aby Polacy na dwóch skrzydłach Solidarności i Wolności i Solidarności dalej rozwijali naszą rzeczywistość.

Jego przenikliwość może stanowić inspirację dla wielu pokoleń przed nami. Myślę, że zależało mu na tym, aby każde kolejne pokolenie było lepsze od poprzedniego i aby świat był lepszy – mówił premier o swoim ojcu.

      W uroczystościach udział wzięli również m.in. minister Michał Dworczyk, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski,  Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch, p.o. Dyrektora wrocławskiego Oddziału IPN Paweł Mikołaj Rozdżestwieński oraz przedstawiciele „Solidarności Walczącej”.

                                                                    Janusz Wolniak

Tablica została ufundowana i zaprojektowana oraz wykonana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. W holu urzędu wojewódzkiemu można też w tym tygodniu zobaczyć wystawę fotograficzną pt. „Kornel Morawiecki w obiektywie Janusza Wolniaka”. (red.)

- Advertisement -spot_img

More articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest article