10,3 C
Warszawa
poniedziałek, 26 września, 2022

Projekt Posnania Sound, czyli poznańskie brzmienia

Must read

Projekt Posnania Sound, czyli poznańskie brzmienia

Planowany koncert, który odbędzie się 15 października br. w sali Prochownia w Jeżyckim Centrum Kultury  w Poznaniu z planowanego cyklu pt. „Posnania Sound” jest swoistym powrotem do tego, co było wyróżnikiem poznańskiej sceny muzycznej, czyli EL Muzyki.

      EL Muzyka – określenie wymyślone przez poznaniaka, Marka Bilińskiego i Czesława Niemena. 29 września 1988 roku w Poznaniu zare­jestrowano Stowarzyszenie Muzyki Elektronicznej. Prezesem honorowym zgodził się zostać Czesław Niemen-Wydrzycki. EL Muzyka w swoim założeniu miała być sekwencjonalna, wariacyjna, jest szczególnie predestynowana do tego, by wyrazić elan vital – pęd życia. Progresywny rock dał jej zamiłowanie do rozbudowanych suit, technologicznego filozofowania, podróży w wyobrażone światy albo w głąb własnych fantazji. Niekiedy z muzyki użytecznej wzięło się ilustracyjne traktowanie tematów i opisowe tytuły kierujące słuchacza w stronę określonych obrazów i emocji. Minęły lata, blisko trzy dekady, koniunktura na EL muzykę nie zmalała, a i muzycy – m.in Józef Skrzek, Romuald Andrzejewski, Grzegorz Stróżniak, Krzysztof Jarmużek, Piotr Wiza, Marek Manowski  Andrzej Karpiński  pozostali jej wierni. Projekt „Posnania Sound” w swoim założeniu chce skojarzyć ze sobą różnorodne „silniki dźwiękowe” na zasadzie interakcji i współpracy międzypokoleniowej przez koncert gwiazdy polskiej muzyki elektronicznej, Józefa Skrzeka oraz dopełnić przestrzeń wierszami poznańskich poetów: Wojciecha Bąka, Stanisława Barańczaka, Ryszarda Krynickiego, Ryszarda Daneckiego, Witka Różańskiego recytowanymi przez poznańskich aktorów. Ta współpraca będzie niewyczerpanym zbiorem spektakularnych „dźwięków”, zaskakujących współczesną eksperymentalną partią solową syntezatora czy psychodelicznym „skokiem w bok” innego instrumentu, żywym słowem, a nawet w innym metrum, co prowadzi do fascynujących rozwiązań. W sennych słodko-gorzkich wizjach, nostalgiczne wspomnienia przeszłości mieszają się z doświadczeniami codzienności – na wyższym poziomie – tu i teraz. Taka otwartość na różne brzmieniowe nowalijki charakteryzuje współczesną scenę muzyki elektronicznej. Takie powinno być credo i tego się trzymajmy – jako status quo szeroko pojmowanej muzyki elektronicznej.

Mamy już podpisaną umowę na występ Józefa Skrzeka, koncert planujemy na piątek,15 października br. na godz.17. Patronat medialny Radio Poznań, kwartalnik Kulturalnik Poznański, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. Krzysztof Wodniczak

Poprzedni artykułDE FACTO
Następny artykułJESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA…
- Advertisement -spot_img

More articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest article