18 C
Warszawa
niedziela, 25 września, 2022

TECZOWE MIASTO LEUVEN

Must read

Kolory tęczy  na ścianach, tęcza w oknach, nad  barami i przy kościołach. Flagi i symbole LGBT wzdłuż ulic, zaułków,  na placach i na dziedzińcach przy kościołach. Flagi, wstążki, tablice  tęczowe z ciepłym różem seksualności  przy głównej ulicy, począwszy od Mortelarenplein do Rector De Somerglein.

Cóż to za tęczowe miasto?  To  Leuven, miasto o tradycjach katolickich z Katolickim Uniwersytetem Lowańskim   (nidrl. Katholieke Universiteit Leuven, fr. Université catholique de Louvain).  Uniwersytet założył książę Brabancji, Jan IV. Akt założenia  zatwierdził  bullą z 9 grudnia 1425 papież Marcin V. Uniwersytet  jestnajstarszym  uniwersytetem w Belgii. 

Obok Uniwersytetu jest  centrum Węzła Wiedzy i Innowacji EIT (Sustainable Energy) Europejskiego Instytutu Technologicznego.  W projekcie centrum Wiedzy i Innowacji uczestniczą liczne  uczelnie i przedsiębiorstwa z Europy, także z  Polski (krakowska AGH i  gliwicka Politechnika Śląska).

Leuven  ma ostatnio  wiele  wspólnego z  Polską. Tu, na Katolickim Uniwersytecie Lowańskim, a także w Kolegium Europejskim w Brugii, wykłada  Koen Lenaerts, profesor prawa, od 2015 roku  sędzia  i prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To pod prezesurą sędziego Lenaertsa, dobrego katolika, a nie jakiegoś lewaka, TSUE narzuca Polsce milionowe kary.                                                                                        Michał Mońko

Poprzedni artykułIV Rzesza
Następny artykułZielona zagłada
- Advertisement -spot_img

More articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest article