18 C
Warszawa
niedziela, 25 września, 2022

Czym jest ekonomia?

Must read

Słowo ekonomia wywodzi się z języka greckiego οικονομία i tłumaczy się, jako οἰκος (oikos), co znaczy „dom” i νόμος (nomos), czyli „prawo, reguła”. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego”. („Ekonomia – Wikipedia, wolna encyklopedia”)

      Natomiast encyklopedyczna definicja brzmi: Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr i usług. Nie jest nauką ścisłą, lecz posługuje się aparatem matematycznym.

       Sama definicja nauki jest problematyczna, bo nie ma powszechnie zaakceptowanej definicji nauki. Nauka w dziejach ludzkości powstawała i rozwijała się żywiołowo i jakże często upadała. Nie zalicza się dziś da nauki alchemii, która była w średniowieczu bardzo poważnie traktowana. A nawet dzisiaj dociekań teologicznych wielu nie chce uznać za naukę w średniowieczu. Wielu np. nie uznaje dociekań teologicznych za naukowe. Dzisiaj natomiast dynamicznie rozwija się informatyka. Jakie nowe dziedziny nauki poznamy w przyszłości?

      Adam Smith pierwsze pisma ekonomiczne zaczął pisać dopiero w XIX wieku. W tym czasie w innych dziadzinach: fizyce, chemii, matematyce, mieliśmy już wiekopomne dzieła.

      W ekonomii rzadko można znaleźć ścisłe i zwięzłe sformułowania praw ekonomicznych takie jak z fizyki, chemii. Tam prawa mają zwięzły i ścisły opis, który jest uniwersalny i obowiązujący bez wyjątku. Chociażby „prawo Archimedesa”, „prawo grawitacji” czy „druga zasada termodynamiki”. W ekonomii takich ścisłych definicji i twierdzeń nie ma. Weźmy dla przykładu prawo popytu i podaży w sformułowaniu następującym: „Jeżeli cena (jakiegoś towaru) rośnie, to popyt (na ten towar) maleje, a podaż (tego towaru) rośnie”.

      Łatwo można wskazać wiele przypadków wyraźnie przeczących prawdziwości tego twierdzenia, które sami ekonomiści przytaczają i twierdzą, że prawo „działa” tylko wtedy, gdy nie zajdą jakieś dodatkowe, niewymienione wyraźnie okoliczności, których zajście „unieważnia prawo”. Tego obyczaju przy formułowaniu praw w naukach przyrodniczych nie spotykamy.

      Ekonomia ma również wiele szkół i nurtów i często odmienne spojrzenia na mechanizmy gospodarcze. Jednak są założenia głównego nurtu z którymi większość się identyfikuje: gospodarkę można opisać przy pomocy praw ekonomicznych, składa się ona z niezależnych podmiotów, jest stabilna, racjonalna i efektywna, nie faworyzuje żadnej płci, ryzykiem gospodarczym można zarządzać dzięki statystyce, wzrost gospodarczy może trwać w nieskończoność, jest zawsze dobry i da nam szczęście. Tak mówią dzisiaj dominujące kierunki w ekonomii.

      Sama ekonomia ma swoich przeciwników, którzy twierdzą, że zachowań ludzi nie można przewidzieć. Jednym z nich jest David Orell, który zajmuje się matematyką stosowaną i oprócz ekonomii zajmował się prognozowaniem pogody i rozwoju nowotworów. Twierdzi on, że podstawowy model ekonomii neoklasycznej nie odpowiada gospodarce ludzi, tylko bogów. Jest nie z tej ziemi. A ludzie są inni i różnymi zachowaniami się kierują. Nie są idealni. I pewnie tacy nigdy nie będą.

      Kluczowe pytania stawiane przez jej przedstawicieli to: co, ile, w jaki sposób i dla kogo produkować, by uzyskać największą efektywność ekonomiczną mierzoną relacją nakładów do efektów; główny nurt badań ekonomicznych obejmuje mikroekonomię, makroekonomię. Dodatkowo współcześnie dochodzi ekonomia międzynarodowa, która jest podyktowana globalizacją.     

      „Prognozowanie jest trudne, a najtrudniej prognozować przyszłość” jak mawiał Albert Einstein. Bywa, że prognozy okazują się nietrafione już po krótkim czasie. W przypadku tych prognoz dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, że choć oddają one najbardziej prawdopodobny zdaniem ekspertów bieg zdarzeń, to jest to ocena na dany moment.

A w dalszej perspektywie może być bardzo różnie.

Poprzedni artykułBudżet państwa
Następny artykułGospodarcze skutki emigracji
- Advertisement -spot_img

More articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest article