18 C
Warszawa
niedziela, 25 września, 2022

Banki

Must read

Rozwój wymiany towarowo-pieniężnej prowadził do powstawania banków i innych instytucji finansowych. Najstarszą formą operacji finansowych była lichwa, czyli pożyczanie pieniędzy lub towarów osobom potrzebującym w zamian za wysokie odsetki.

      Lichwiarze ściągali wysokie odsetki głównie z dwóch powodów:

  • możliwość wykorzystania trudnej, niekiedy przymusowej, sytuacji   

pożyczkobiorcy.

  • dużego ryzyka niewypłacalności dłużników.

Lichwa znana jest od niepamiętnych czasów. Pojawiła się wcześniej niż powstał pieniądz, ponieważ lichwiarze początkowo pożyczali towary.

     Następnym etapem rozwoju instytucji finansowych i późniejszych banków byli średniowieczni złotnicy handlarze pieniędzmi, którzy przyjmowali na przechowanie złoto oraz wymieniali monety miejscowe na zagraniczne albo na złoto lub srebro w stanie surowym. Poza przechowywaniem pieniędzy złotnicy zajmowali się też transferem pieniędzy. Dokonywano tego za pomocą poleceń wypłaty: jedna osoba polecała drugiej osobie dokonania wypłaty na rzeczy osoby trzeciej. W ten sposób pojawił się odpowiednik dzisiejszych czeków bankowych.

      Powstanie banków handlowych było kolejnym etapem rozwoju systemu bankowego. Banki handlowe, zwane też często komercyjnymi, zaczęły łączyć dwie funkcje, które wcześniej były traktowane oddzielnie, tj. udzielanie pożyczek i przyjmowanie depozytów. Pierwsze banki handlowe zaczęły powstawać pod koniec XVI wieku w miastach północnych Włoch. Miasta te w owych czasach były najważniejszymi ośrodkami handlu światowego. Wśród najstarszych banków wymieniane są: Casa di San Diorgio w Genui założony w 1586 r., Bancodr Rialto z Wenecji (1587) czy Banco di San Ambrozio z Mediolanu (1593).. Nazwa bank wywodzi się od włoskiej nazwy kontuaru (banco – stół, za którym prowadzono transakcje finansowe).

     Istotnym usprawnieniem funkcjonowania systemu bankowego było pojawienie się w XVII wieku w Anglii biletów bankowych, czyli banknotów, będących zaświadczeniami depozytowym zawierającymi zobowiązania banku do wypłaty na żądanie określonej ilości złota lub złotych monet, złożonych przedtem w depozycie. Z czasem w różnych krajach zaczynała utrwalać się tendencja do monopolizacji emisji banknotów przez banki pod kontrolą państwa w celu zwiększenia bezpieczeństwa obrotów finansowych. Przywilej ten uzyskiwały banki centralne. Początkowo emitowały one banknoty pod zastaw złota i srebra.

Odchodzenie od wymienialności banknotów na złoto spowodowało przekształcenie się banknotów w pieniądz papierowy.

Poprzedni artykułCo to jest model ekonomiczny?
Następny artykułDług publiczny
- Advertisement -spot_img

More articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest article